2009-2011'de oynanacak 18. uefa avrupa u21 şampiyonası eleme gruplarının kuraları finallere ev sahipliği yapacak danimarka'nın aarhus kentinde çekildi. 2. grup'ta yer alan ümit milli takımımız, isviçre, ermenistan, irlanda cumhuriyeti, gürcistan ve estonya ile eşleşti. kura çekiminde türkiye'yi tff dış ilişkiler müdürü metin tunçer, u-21 milli takım teknik direktörü hami mandıralı ve u-21 milli takım antrenörü zeki önatlı temsil etti.
kura çekimi sonrası yapılan fikstür toplantısında, ümit milli takımımızın grupta oynayacağı maçların takvimi şu şekilde belirlendi:
31.03.2009 irlanda cumhuriyeti - türkiye 09.06.2009 ermenistan - türkiye 09.09.2009 gürcistan - türkiye 13.10.2009 türkiye - ermenistan 14.11.2009 türkiye - isviçre 18.11.2009 türkiye - estonya 23.05.2010 estonya - türkiye 26.05.2010 isviçre - türkiye 04.09.2010 türkiye - gürcistan 07.09.2010 türkiye - irlanda cumhuriyeti
2'si 6, 8'i 5 takımdan toplam 10 grubun oluştuğu kura çekimi sonunda gruplarını ilk sırada bitiren 10 grup birincisi ve tüm grupların en iyi 4 ikincisi play-off'a yükselmeye hak kazanacak. finallere ev sahipliği yapacak danimarka ile play-off'lardan yükselen 7 takım mücadele edecek.
18. uefa avrupa u21 şampiyonası eleme grupları şöyle oluştu:
1. grup: rusya, romanya, moldova, letonya, faroe adaları, andora
ümit millilerin, gürcistan maçı aday kadrosu açıklandı
ümit milli takımımızın 9 eylül'de gürcistan ile deplasmanda yapacağı 2011 uefa avrupa ümitler şampiyonası grup eleme maçının aday kadrosu ile programı açıklandı.
ümit milli takım kadrosuna şu futbolcular davet edildi:
kaleciler 1- volkan babacan - fenerbahçe 2- cenk gönen - denizlispor savunma oyuncuları 3- rıdvan şimşek - beşiktaş a.ş. 4- serdar aziz - bursaspor 5- aykut muhammet demir - gençlerbirliği 6- güray vural - denizlispor 7- serdar kesimal - kayserispor 8- abdullah karmil - trabzon karadenizspor a.ş. 9- serkan şahin - fc basel orta saha oyuncuları 10- aydın yılmaz - galatasaray a.ş. 11- jem karacan - readıng fc 12- necip uysal - beşiktaş a.ş. 13- ergün berisha - udınese calcıo 14- yiğit ismail gökoğlan - manisaspor 15- zeki korkmaz - büyükşehir belediyespor 16- gökhan töre - chelsea fc 17- tunay torun - hamburger sv hücum oyuncuları 18- mustafa pektemek - gençlerbirliği 19- deniz yılmaz - fc bayern münchen 20- tevfik köse - bayer 04 leverkusen
ümit milli takımımız, 31 ağustos pazartesi günü saat 17.00'den itibaren ataköy sheraton hotel'de toplanmaya başlayacak.
hafta boyunca antrenmanlarını istanbul'da sürdürecek ümit milli takım, 7 eylül pazartesi günü saat 10.45'te gürcistan'ın batum kentine gidecek. kafile, buradan otobüsle zestafoni şehrine geçerek kamp yapacağı otele yerleşecek.
9 eylül çarşamba günü zestafoni kentindeki central stadı'nda oynanacak gürcistan-türkiye ümit milli takımları arasındaki karşılaşma saat 16.00'da (tsi 15.00) başlayacak.
ümit milli takım kafilesi, 10 eylül perşembe günü saat 10.15'te (tsi 09.15) zestafoni'den batum'a otobüsle geçiş yapacak. daha sonra, saat 14.45'teki (tsi 13.45) uçakla batum'dan istanbul'a gelecek.
ümit milli takım'ın gürcistan maçı öncesindeki antrenman programı şöyle:
2011 uefa avrupa ümitler şampiyonası eleme grubunda 9 eylül çarşamba günü deplasmanda gürcistan ile karşılaşacak ümit milli takımımızın aday kadrosu, istanbul'da toplandı.
gürcistan maçı öncesi ataköy sheraton hotel'de toplanan milliler, ilk çalışmalarını yarın galatasaray'ın florya metin oktay tesisleri'nde yapacak.
hafta sonuna kadar antrenmanlarını istanbul'da sürdürecek ümit millilerimiz, 7 eylül pazartesi günü saat 10.45'te gürcistan'ın batum kentine gidecek. kafile, buradan otobüsle zestafoni şehrine geçerek kamp yapacağı otele yerleşecek.
9 eylül çarşamba günü zestafoni kentindeki central stadı'nda oynanacak gürcistan-türkiye ümit milli takımları arasındaki karşılaşma saat 16.00'da (tsi 15.00) başlayacak.
ümit milli takım kafilesi, 10 eylül perşembe günü saat 10.15'te (tsi 09.15) zestafoni'den batum'a otobüsle geçiş yapacak. daha sonra, saat 14.45'teki (tsi 13.45) uçakla batum'dan istanbul'a gelecek.
ümit milli futbol takımı'nın aday kadrosunda şu futbolcular bulunuyor:
kaleciler 1- volkan babacan - fenerbahçe 2- cenk gönen - denizlispor savunma oyuncuları 3- rıdvan şimşek - beşiktaş a.ş. 4- serdar aziz - bursaspor 5- aykut muhammet demir - gençlerbirliği 6- güray vural - denizlispor 7- serdar kesimal - kayserispor 8- abdullah karmil - trabzon karadenizspor a.ş. 9- serkan şahin - fc basel orta saha oyuncuları 10- aydın yılmaz - galatasaray a.ş. 11- jem karacan - readıng fc 12- necip uysal - beşiktaş a.ş. 13- ergün berisha - udınese calcıo 14- yiğit ismail gökoğlan - manisaspor 15- zeki korkmaz - büyükşehir belediyespor 16- gökhan töre - chelsea fc 17- tunay torun - hamburger sv hücum oyuncuları 18- mustafa pektemek - gençlerbirliği 19- deniz yılmaz - fc bayern münchen 20- tevfik köse - bayer 04 leverkusen
mandıralı: "kazanmak istiyoruz"
ümit milli takım teknik direktörü hami mandıralı, gürcistan'a galibiyet için gideceklerini söyledi.
grupta yaptıkları iki maçta iki galibiyet aldıklarını hatırlatan mandıralı, ''üçüncü maçımızı da kazanmak istiyoruz. gürcistan, futbolda yıllardır bir aşama içinde. deplasmandaki maçı kazanıp, gruptaki iddiamızı sürdürmek istiyoruz'' dedi.
mandıralı, gürcistan'ın mücadele eden bir takım olduğunu ifade ederek, ''mücadele etmezseniz kazanamazsınız. biz, onlara göre daha iyiyiz. hedefimiz şampiyonaya katılmak. bunu başaracağımıza da inanıyorum'' diye konuştu.
bir soru üzerine, kendi takımı galatasaray'da da forma giyen aydın yılmaz'dan çok memnun olduğunu vurgulayan mandıralı, ''aydın'ın performansı bizim takımda olağanüstü. buradaki oyunu galatasaray'a da yansıyacak. aydın'dan çok memnunum, umarım böyle devam eder'' dedi. hami mandıralı, dün takımının maçında sakatlanan reading fc'li jem karacan'ın, milli takım kampına gelemeyeceğini de bildirdi.
ümit milli takım'ın gürcistan maçı öncesindeki antrenman programı şöyle:
2011 uefa avrupa ümitler şampiyonası grup eleme maçında 9 eylül çarşamba günü gürcistan ile karşılaşacak ümit milli takımımız bu ülkeye gitti.
saat 10.45'te atatürk hava alanı'nından hareket eden ümit milli takım kafilesi gürcistan'ın batum kentine gidecek. kafile, buradan otobüsle zestafoni şehrine geçerek kamp yapacağı otele yerleşecek. millilerimiz, bugün ve yarın maçın oynanacağı central stadı'nda yapacağı antrenmanlarla hazırlıklarını tamamlayacak.
gürcistan'ın zestafoni kentindeki central stadı'nda 9 eylül çarşamba günü oynanacak ve tsi 15.00'te başlayacak gürcistan-türkiye karşılaşmasını ispanya futbol federasyonu'ndan antonio perez yönetecek. perez'in yardımcılıklarını roberto fernandez ve marcos moreno yapacak. müsabakanın dördüncü hakemi ise jose p.moreno.
sorumluluğunu oğuz çetin'in, teknik direktörlüğünü hami mandıralı'nın yaptığı ümit milli takımımızın aday kadrosunda şu oyuncular bulunuyor:
kaleciler 1- volkan babacan - fenerbahçe 2- cenk gönen - denizlispor savunma oyuncuları 3- rıdvan şimşek - beşiktaş a.ş. 4- serdar aziz - bursaspor 5- aykut muhammet demir - gençlerbirliği 6- güray vural - denizlispor 7- serdar kesimal - kayserispor 8- abdullah karmil - trabzon karadenizspor a.ş. 9- serkan şahin - fc basel orta saha oyuncuları 10- aydın yılmaz - galatasaray a.ş. 11- jem karacan - readıng fc 12- necip uysal - beşiktaş a.ş. 13- ergün berisha - udınese calcıo 14- yiğit ismail gökoğlan - manisaspor 15- zeki korkmaz - büyükşehir belediyespor 16- gökhan töre - chelsea fc 17- tunay torun - hamburger sv hücum oyuncuları 18- mustafa pektemek - gençlerbirliği 19- deniz yılmaz - fc bayern münchen 20- tevfik köse - bayer 04 leverkusen
mandıralı: "kazanmak istiyoruz"
ümit milli takım teknik direktörü hami mandıralı, gürcistan'a galibiyet için gideceklerini söyledi.
grupta yaptıkları iki maçta iki galibiyet aldıklarını hatırlatan mandıralı, ''üçüncü maçımızı da kazanmak istiyoruz. hazırlıklarımızı da ekip olarak bu doğrultuda yapıyoruz. gürcistan, futbolda yıllardır bir gelişme aşaması içinde. takım olarak da iyi mücadele ediyorlar. ama biz, onlara göre daha iyiyiz. hedefimiz şampiyonaya katılmak. bunu başaracağımıza da inanıyorum'' dedi.
gürcistan'ın zestafoni kentindeki central stadı'nda 9 eylül çarşamba günü oynanacak ve tsi 15.00'te başlayacak gürcistan-türkiye karşılaşmasını ispanya futbol federasyonu'ndan antonio perez yönetecek. perez'in yardımcılıklarını roberto fernandez ve marcos moreno yapacak. müsabakanın dördüncü hakemi ise jose p.moreno.
2011 uefa avrupa ümitler şampiyonası grup eleme maçı için gürcistan'da bulunan ümit milli takımımız, deprem korkusu yaşadı. istanbul'dan dün gürcistan'a giden ve kutaisi şehrinde kamp yapan millilerimiz, gürcistan merkezli depremde korkulu anlar yaşadı. tff dış ilişkiler müdürü metin tuncer, kutaisi kentinin 80 kilometre yakınında, gece saat 02.15'te meydana gelen 6.2 şiddetindeki deprem sonrası kafiledeki herkesin odalarını terk ettiğini bildirdi. milliler, bir süre bekledikten sonra odalarına geri dönerken, şu ana kadar depremde can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi.
hami mandıralı: "heyecanlandık ama hepimiz iyiyiz"
ümit milli takım teknik direktörü hami mandıralı ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "gece bir sallantıyla uyandık. deprem olduğunu anladıktan sonra, otel görevlilerinin yardımıyla kafile olarak dışarıya çıktık. bir süre dışarıda bekledikten sonra odalarımıza geri döndük. allaha şükür ki hiçbirimize en ufak bir şey olmadı. biraz heyecanlandık ama hepimiz gayet iyiyiz. şimdi sadece yarın oynayacağımız maçı düşünüyoruz. rakibimiz gürcistan'ın estonya ile oynadığı maçı izledik. savaşan, mücadele eden bir takım ama biz kendi oyunumuzu sahaya yansıtırsak kazanırız. gereken tüm hazırlıkları yaptık. 3 puanı alıp yurda döneceğiz."
ümit milli takımımız, 2011 uefa avrupa ümitler şampiyonası elemeleri 2. grup'taki üçüncü maçında gürcistan'a 4-0 mağlup oldu. gürcistan'ın zestafoni şehrindeki central stadı'nda oynanan karşılaşmada gürcistan'ın gollerini 2. dakikada ıvanishvili, 35. dakikada khidesheli, 80. dakikada totodze ve 88. dakikada gugava kaydetti. karşılaşmanın 56. dakikasında gürcistan'dan sanaia kırmızı kartla oyun dışı kaldı.
mandıralı: "bu mağlubiyetin telafisi var"
ümit milli takım teknik direktörü hami mandıralı maç sonrası yaptığı açıklamada; "rakibimiz gürcistan, bu karşılaşmaya iyi hazırlanmış ve motive olmuş. biz ise sahada futbol adına istediklerimizi yapamayınca mağlubiyet de kaçınılmaz oldu. grupta daha önce oynadığımız iki müsabaka gibi mücadele edemedik. sonuçta sadece bir maç kaybettik ve bu mağlubiyetin telafisi var. bu maçtan çıkarttığımız dersler ile ekim ayında oynayacağımız ermenistan maçına daha iyi hazırlanacağız ve bugün yaptığımız hataların hiç birini o maçta sergilemeyeceğiz. önümüzde düşünecek ve çalışacak çok zamanımız var" dedi.
stat: central hakemler: antonio perez, roberto fernandez, marcos moreno (ispanya) gürcistan: kvaskhvadze, tomashvili, sanaia, aananidze (dk. 82 gugava), klimiashvili, ıvanishvili, kenia, vatsadze (dk. 61 totadze), shonia (dk. 71 janelidze), khidesheli, kakubava. türkiye: volkan babacan, serkan şahin, abdullah karmil, serdar aziz (dk. 66 güray vural), aykut muhammet demir, serdar kesimal, tunay torun (dk. 36 gökhan töre), zeki korkmaz, mustafa pektemek, deniz yılmaz, tevfik köse (dk 69 yiğit ismail gökoğlan). goller: dk. 2 ıvanishvili, dk. 35 khidesheli, dk. 80. totodze, dk. 88 gugava (gürcistan). kırmızı kart: dk. 56 sanaia (gürcistan) sarı kartlar: dk. 23 keina, dk. 45 aananidze (gürcistan), dk. 37 serdar kesimal, dk. 40 zeki korkmaz, dk. 42 deniz yılmaz (türkiye).
milli takımımızın mücadele ettiği 2. grup'ta bugün oynanan diğer maçta estonya ile irlanda cumhuriyeti 1-1 berabere kaldı.